Loading...

Zespół Bojszowianie

Zespół Folklorystyczny „Bojszowianie”

43-220 Bojszowy, ul. św. Jana 33 a

tel. (032) 21-89-672 – Kierownik Muzyczny Wiktor Sporyś

 

Zespół Folklorystyczny „Bojszowianie” powstał w 1961r. I prowadzony był przez wielu ludzi kochających śpiew. Ostatnim z nich był pan Alojzy Lysko – Radny Sejmiku Województwa Śląskiego, kierownikiem muzycznym pan Jan Wala. Obecnie kierownikiem jest pan Wiktor Sporyś, który czuwa nad stroną muzyczną i artystyczną zespołu. Sześcioosobowa kapela – dwa akordeony, klarnet, trąbka, beben przygrywa śpiewakom i odnosi sukcesy w konkursach i przeglądach kapel ludowych.

Zespół w swojej pasji i zamiłowaniu do folkloru ziemi pszczyńskiej ukazuje autentyczną gwarę, strój, pieśniczki, tańce, muzykę sztukę i teatr.

W śpiewniku pt. „Bojszowy śpiewają”, który jest też wzorem dla innych zespołów, znajduje się repertuar zespołu „Bojszowianie”.

W ostatnich pięciu latach Zespół Folklorystyczny „Bojszowianie” zaprezentował kilkanaście widowisk, z których widowisko pt. „Narodziny chleba” otrzymało w 1996 roku główną nagrodę na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Ludowych w Tarnogrodzie, natomiast w środowisku lokalnym największe uznanie zdobyło widowisko pt. Nastała nam wiosna”. Wielkim wyzwaniem dla zespołu jest coroczny udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej – Wisła, Szczyrk, Żywiec, Ujsoły, Oświęcim.

Zespół daje około 50 koncertów rocznie w różnych miejscowościach kraju oraz zagranicą, m.in. na Słowacji, Węgrzech. Wszędzie tam, gdzie zespół występował słyszano pieśni ziemi pszczyńskiej, podziwiano stroje, tańce, inscenizacje widowisk.

Dorobek zespołu jest ogromny, częściowo uwidoczniony w kronice, Zespół nagrał płytę kompaktową oraz 2 kasety magnetofonowe.

Na najbliższy czas zespół ma wiele zadań do wypracowania w pielęgnacji rodzimej kultury, ale potrzebuje tez wsparcia materialnego, organizacyjnego, wspólnotowego, by nadal wzbogacać skarbnicę śląskiej kultury ludowej.