Loading...

Rozpoczęcia Sezonu Pasterskiego w Województwie Śląskim

Jest nam niezwykle miło poinformować, że Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej i samorządowe instytucje kultury z Żywiecczyzny po raz trzeci organizują uroczyste rozpoczęcie sezonu pasterskiego w województwie śląskim.

Wydarzenie odbędzie się 28 kwietnia 2024 roku w sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej w Rychwałdzie. O godzinie 9.00 w bazylice św. Mikołaja rozpocznie się góralska msza święta.

W programie uroczystości są: obrzędy pasterskie w kosorze (liczenie owiec, poświęcenie i okadzenie stada) z grą na trombitach, dudach, piszczałkach oraz śpiewem pieśni holnych w wykonaniu Grupy Śpiewaczej „Poliana”, udzielenie błogosławieństwa pasterzom, wręczenie poświęconych w Wielką Sobotę szczap bacom i gospodarzom, koncert Muzyka Gór, jubileuszowy występ kapeli PoPieronie, prezentacje rękodzieła, degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z gmin Gilowice, Łękawica i Ślemienia, warsztaty filcowania i malowania zabawek ludowych.

Serdecznie zapraszamy  w imieniu Organizatorów do wspólnego świętowania, życząc dobrej zabawy.