Loading...

KWARANTANNA DOMOWA

KWARANTANNA DOMOWA polega na:

W kwarantannie domowej przebywa osoba zdrowa.

Okres kwarantanny to 14 dni licząc od dnia ostatniego kontaktu.

Pomieszczenie.

 • Osoba przebywająca w kwarantannie domowej przebywa w wydzielonym pomieszczeniu bez kontaktu bezpośredniego z domownikami. /Kontakt np. telefoniczny/
 • Nie wychodzi z domu. Nie zaprasza innych osób.
 • Pomieszczenie izolacji należy wietrzyć.
 • Jeśli jest możliwość należy korzystać tylko z osobnej łazienki/toalety.

Jeżeli nie ma takiej możliwości to przejście do łazienki musi się odbyć bez kontaktu z domownikami. Po skorzystaniu z toalety / łazienki należy zdezynfekować pokrętła do baterii, deskę sedesową, klamki, włączniki.

 • Domownicy zachowują zasady higieny, często myją ręce.

Żywienie.

Nie przygotowywać, nie spożywać wspólnych posiłków. Posiłki dla osoby w kwarantannie muszą być dostarczone pod drzwi pokoju i odebrane bez kontaktu z domownikami. Należy zapewnić wystarczającą ilość płynów. Stosować naczynie i sztućce jednorazowego użytku.

Postępowanie.

 • Monitorujemy temperaturę 2 x dziennie.
 • W pomieszczeniu powinien znajdować się termometr, środki dezynfekcyjne, środki ochrony – maseczka zakrywająca usta, nos, podbródek.
 • Przybory toaletowe (szczoteczka do zębów) i ręcznik zabieramy do pokoju, aby nie było przypadkowego kontaktu domownika z wilgotnymi rzeczami.
 • W razie wystąpienia objawów choroby niezwłocznie należy skontaktować się telefonicznie z inspekcją sanitarną, która decyduje o ewentualnym transporcie do szpitala. W trakcie kwarantanny PSSE  ustali termin poboru testu na koronowirusa w miejscu kwarantanny.
 • W razie złego samopoczucia skontaktować się z lekarzem POZ, tylko w formie teleporady.

NADZÓR EPIDEMIOLOGICZNY polega na:

 • Bez ograniczenia swobody.
 • Poprzez poddanie się samoobserwacji realizowanej przez

– udzielanie informacji na żądanie pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej o stanie zdrowia i kontaktach z osobami trzecimi,

– jak również wykonania czynności zmierzających do monitorowania stanu zdrowia/pomiar temperatury. W razie wystąpienia dolegliwości o niezwłoczny kontakt z PSSE.

 

Objawy COVI 19: gorączka, kaszel, duszność, osłabienie. Inne objawy to ból mięśni, uczucie rozbicia, ból głowy, ból gardła, brak apetytu. Charakterystyczną cechą jest, że złe samopoczucie pojawia się nagle.

 1. droga przenoszenia głównie kropelkowa, przez kontakt bezpośredni, kontakt z wydzielinami pacjenta, fekalno oralna, pośredni ze sprzętami i powierzchniami skażonymi wirusem.
 2. okres wylęgania od 2 – 14 dni przeciętnie 3 – 5 dni.

W 80% choroba przebiega lekko nawet bezobjawowo. Grupy ryzyka wiek> 70 lat obniżona odporność, schorzenia płuc, układu krążenia, choroby metaboliczne.

 1. zakaźność utrzymuje się 1 dobę przed wystąpieniem objawów i trwa do ich ustąpienia.
 2. materiał zakaźny: wydzieliny nosa, gardła, oskrzeli, łzy a w późnej fazie także kał, mocz. Czad utrzymywania się wirusa na powierzchniach nieożywionych poza organizmem żywym zależy od wilgotności i temperatury powietrza (środowisku wilgotnym w niskiej temperaturze do 9 dni). Na powierzchniach suchych w temp. 20oC 48 godzin.
 3. Koronawirus to wirus otoczkowy wrażliwy na zwykłe detergenty, środki dezynfekujące zawierające 62 – 71 % etanolu, 0,5 % nadtlenku wodoru lub 0,1 % podchlorynu sodu są w stanie inaktywować wirusy w ciągu minuty.

 

 

Opracował: Państwowy Inspektor Sanitarny MSWiA na obszarze województwa śląskiego

lek. med. Elżbieta Kiera